Belönade

Belönade av Hälsinge Akademi 1989 – 2016:

Pristagarna, Skärså 2011

Akademins kulturstipendiat 2011, bildkonstnären Ann Caroline Breig, Ljusne (längst till höger), tillsammans med de tre hedersbelönade Viveka Sjögren, barnboksförfattare och illustratör från Delsbo, Karl-Erik Mattsson, kompositör från Hudiksvall samt Thomas Jutterström, pianist och jazzmusiker från Söderhamn. Ceremoni hölls på Restaurang Albertina i Skärså.

1989
Akademins första hedersbelöning, medalj och diplom:
Jonnie Dahlström, allmogesamlare, finansman, Hudiksvall (avliden 2009)
Ceremoni på Kajkanten i Hudiksvall.

1990
Akademins första stipendiat, 15 000 kr:
Robert Westlund, violinist, Hudiksvall.
Hedersbelönade med medalj och diplom:
Willy Maria Lundberg, konsumentupplysare, skapare av Träslottet, Arbrå (avliden 2004)
Birger Lundberg, journalist, hembygdsforskare, Arbrå (avliden 1996)
Hilding Mickelsson, fotograf, författare, föreläsare, Rengsjö (avliden 2002)
Ceremoni på Träslottet i Arbrå.

1991
Stipendiater, 15 000 kr vardera:
Musikgrupperna Traste Lindéns kvintett och Perssons Pack,
Hälsingland och Stockholm.
Hedersbelönade:
Kjerstin Stjernlöf, konstnär och konstfrämjare, Ljusdal
Claes-Göran Forsberg, museiman, konsthistoriker, Hudiksvall (avliden)
Ceremoni på Järnvägshotellet i Ljusdal.

Traste Lindén

Akademins årsmöte 1991 förlades till nyrenoverade Järnvägshotellet i Ljusdal. Ett av kulturstipendierna gick till Traste Lindén, som senare på kvällen spelade med sin kvintett så att hela Järnvägs gungade.

1992
Stipendiater, 15 000 kr vardera:
Jenny Eklund, violinist, Norrala
Irene Trotzig, konstnär, Delsbo
Hedersbelönade:
Brita Åsbrink, damastväverska, Järvsö (avliden)
Helge Törnros, författare, Trönö (avliden 2000)
Stig Wallström fotograf och hembygdsskildrare, Ljusne (avliden)
Ceremoni i Skärså gamla skola, Söderhamn.

1993
Stipendiater, 15 000 kr vardera:
Anne-Marie Backlund, operasångerska, Norrberg, Bjuråker
Jakob Sandström (senare Danhard), keramiker, Föne, Färila
Hedersbelönade:
Wiveca Claeson-Lindberg, konstnär, Delsbo (avliden 2004)
Bror Jonsson, hembygdsforskare och författare, Delsbo (avliden 2007)
Magnus Bergvall, musik- och teaterledare, Hå, Bollnäs
Ceremoni på Forngården i Bjuråker.

1994
Stipendiater, 15 000 kr vardera:
Thuva Härdelin, riksspelman, Järvsö
Anders Persson, serietecknare, Klapparvik, Söderhamn
Hedersbelönade:
Märta Brodén, hemslöjdskonsulent, Delsbo (avliden 1995)
Hugo Ljungström, folkmusikforskare, Bollnäs (avliden 2008)
Helmer Söderbäck, folklivsforskare, Forsa (avliden 1996)
Ceremoni på Järvsöbaden i Järvsö.

1995
Stipendiater, 15 000 kr vardera:
Jenny Hedvall, kontrabasist, Stamnäs, Hudiksvall
Mia Lindblom, violinist, Gnarp och Hudiksvall
Hedersbelönade:
Per Nilsson Öst, skulptör, Järvsö och Gävle (avliden 2012)
Lennart Bylund, lokalhistoriker, Ljusne
Kerstin Ekengren, textilkonstnär, Sanna, Järvsö (avliden 2004)
Sture Ekengren, konstnär, Sanna, Järvsö (avliden 1996)
Ceremoni på Kilafors herrgård, och senare i Sanna, Järvsö.

1996
Stipendiat, 15 000 kr:
Kristina Hansson, operasångerska, Delsbo
Hedersbelönade:
Ulla Eriksson, släkt- och bygdeforskare, Söderala (avliden 2008)
Gustav Olanders, lokalhistoriker, Edsbyn
Sture Olsson, hembygdsvårdare, Alfta
Mona Isaksson, kulturbevarare, Fågelsjö
Ceremoni på Alfta Gästis i Alfta.

1997
Stipendiat, 15 000 kr:
Agneta Bäckström, lyrisk sopran, Bollnäs
Hedersbelönade:
Desy Kallberg Viksten, journalist och konstpromotor, Stockholm (avliden 2002)
Erik Eriksson, dokumentärfilmare, Näsberg, Korskrogen (avliden 2005)
Ingvar Oremark, industri- och lokalhistoriker, Söderhamn
Ceremoni på Lassekrog i Korskrogen.

1998 (10-årsjubileum)
Stipendiater, 15 000 kr vardera:
Ida Björs, målare, Järvsö
Erik Ehn, skådespelare, Trönö
Astrid Strömberg, textilkonstnär, Hovra, Korskrogen
Barbro Sedwall, barnboksförfattare, Söderhamn och Stockholm (avliden)
Thore Härdelin, riksspelman, Delsbo
Nils Blixt, träsnidare och målare, Orbaden (avliden 2008)
Ceremoni i Hölicks kapell.

1999
Stipendium, 15 000 kr:
Anna Lindkvist, konstnär, Färila
Hedersbelönade:
Anders och Bengt Helin, bokhandlare, Bollnäs (Bengt avliden 2010)
Margot Öjemark, bildkonstnär, Hedvigsfors och Hudiksvall
Torkel Bratt, hälsingehistoriker, Sandviken och Rengsjö (avliden)
Ceremoni på Teatern i Mellanfjärden.

2000
Stipendiat 15 000 kr:
Lars Nylander, historiestuderande, Mo
Hedersbelönade:
Maj-Britt Andersson, konsthistoriker, Hälsingtuna och Uppsala
Stig Andersson, fotograf, Järvsö  (avliden 2010)
Finn Rideland, journalist, fotograf, författare, upptäcktsresande, Kilafors
Eva Björk, textildesigner, målare, Hovra och Stockholm
Ceremoni på Järvsöbaden, Järvsö.

2001
Stipendiat, 15 000 kr:
Pär-Ola Landin, jazzmusiker, basist, Landafors
Hedersbelönade:
O´tôrgs Kaisa Abrahamsson, folkmusiker och musikpedagog, Bergsjö
Gösta Ekeström, bokförläggare, hembygdskämpe, Färila (avliden 2012)
Jan Signeul, konstvetare och ordf i Hälsinge Gille, Stockholm och Alexandria (avliden Stockholm 2010)
Ceremoni på Kungsholmen i Landafors.

2002
Stipendiat, 15 000 kr:
Joachim Brolin, fotograf, Norrfjärden
Hedersbelönade:
Gösta Svensson, jazzmusikant, Hudiksvall
Kerstin Sinha, bygdeforskare, museichef, Ljusdal
Gerd Lindqvist, hemslöjdskämpe, Bollnäs
Irja Persson, föreståndare för Träslottet, Arbrå
Ceremoni på Hälsinglands Museum i Hudiksvall.

2003 (15-årsjubileum)
Stipendiat, 15 000 kr:
Ulf Klarström, gitarrist, Bollnäs
Hedersbelönade:
Anne-Marie Thiel, flöjtist och musiklärare, Norrbo
Gunnar von Gegerfelt, bildkonstnär, Ljungsbro, f d Ljusdal
Christer Dahlberg, teaterlärare, Bollnäs
Anna-Lisa Hillbom, litteraturforskare, Gävle (postumt, avliden 2003)
Särskild jubileumsbelöning 2003 till:
Torbjörn Brandt, Hälsinge Antikvariat och gallerist, Färila
Ceremoni på Långvinds herrgård i Långvind, senare på kulturseminariet i Hudiksvall 2003.

2004
Stipendiat, 15 000 kr:
Anna Andersson, skådespelare, Norrbo
Hedersbelönade:
Helena Ehstrand, Viksjöforsbaletten, Viksjöfors
Sigvard Bodin, lokalhistoriker, Norrala
Sture Collin, skulptör, Ljusdal
Åke Pallarp, bildkonstnär, Viksjöfors och Stockholm
Ceremoni på Hörrgård i Korskrogen.

2005
Stipendiat, 15 000 kr:
Kristina West, blockflöjtist, Alfta (yngsta stipendiaten hitintills, 15 år)
Hedersbelönade:
Maria Hedenvind, kulturarbete med utvecklingsstörda, Ljusdal
Maj-Britt Norin, bildbevarare och lokalhistoriker, Hudiksvall
Erik Ellström, Ljusdal (avliden 2009)
Nils Persson, Edsbyn (avliden 2006)
Båda biografägare och understödjare av lokal filmkultur
Gunnar Greiber, bildkonstnär, Ilsbo
Stig Ehnebom, TV-producent, journalist och kåsör, Hudiksvall (avliden 2012)
Ceremoni  på Ers Jons Gården i Västerrå, utanför Hudiksvall.

2006
Stipendiat, 15 000 k:
Per Stenborg, konststuderande, Edsbyn och Stockholm
Hedersbelönade:
Tesfai Darghe, konstnär, kallad kulvertmålaren, Hudiksvall
Margith Backlund, eldsjäl på bruksmuseet i Bergvik
Gölin Folkesson, bildkonstnär, Hudiksvall.
Ceremoni på Köpmanberget i Hudiksvall.

2007
Stipendiat, 15 000 kr:
Jon Andersson, teaterregissör och producent, Alfta
Hedersbelönade:
Lena Rieback, körledare, dirigent, musikpedagog, Bollnäs
Willy Olsson, industrihistoriker, Marmaverken
Leif Nordlöf, konstnär, museiman, eldsjäl, Edsbyn
Diana Andersson, skulptör, Delsbo.
Ceremoni på Stenö Wärdshus i Sandarne.

2008
Stipendiat, 15 000 kr:
Kristofer Sundman, jazzmusiker och kantor, Hudiksvall
Hedersbelönade:
Lennart Eng, körledare och dirigent, Färila
Eiwor Kjellberg, riksspelman, ledare av Hälsinglands Låtverkstad, Järvsö
Erik Wallenström, musikpedagog och folkbildare, Forsa
Ceremoni på Borka Brygga i Enånger.

2009
Stipendiat, 15 000 kr:
Oskar Gyllenhammar, textförfattare och sångare, Hudiksvall.
Hedersbelönade:
Börje Björklund, skriftställare och hembygdsforskare, Järvsö.
Karin Björklund, konstnär och kulturfrämjare, Hudiksvall.
Ceremoni på Järvsöbaden i Järvsö.

2010
Stipendiat, 15 000 kr:
Josefin Törngren, filmare, Edsbyn.
Hedersbelönade:
Bertil Bertell, bildkonstnär, musiker, Hudiksvall (avliden 2012)
Cecilia Bruce, trubadur, regissör, författare, kompositör, dramatiker, skådespelare, Hästberg
Stefan Daagarsson, författare, förläggare, gallerist, trubadur – Rotebergs-Raggarn – Bollnäs.
Ceremoni i Växbo Kvarn, Rengsjö.

2011
Stipendiat, 15 000 kr:
Ann Caroline Breig, bildkonstnär, Ljusne
Hedersbelönade:
Karl-Erik Mattsson, kompositör, Hudiksvall
Viveka Sjögren, barnboksförfattare, illustratör, Delsbo
Thomas Jutterström, pianist, jazzmusiker, Söderhamn.
Ceremoni på Restaurang Albertina i Skärså.

2012
Stipendiat, 15 000 kr:
Molly Andersson, musiker, Långbacka i Delsbo.
Hedersbelönade:
Owe Norberg, museichef vid Ljusdalsbygdens Museum
Åke Palm, museitekniker vid samma museum i Ljusdal
Industrihistorikern Tord Nyberg, Ljusneortens museum, Ljusne
Idrottshistorikern Jan Olsson, ”Ryon-Janne”, Hudiksvall, skapare av Hälsinglands Idrottsmuseum vid Glysisvallen
Ceremoni på Ystegården i Hillsta, Forsa.

2013
Stipendiat, 15 000 kr:
Trollkarlen Jacob Leffler Ljungkvist, Bollnäs.
Hedersbelönade:
Akvarellisten Elsie Tapper, Sandarne,
Musikanten Ingmar Höglund, Hudiksvall,
Skrivarorganisatören Ewa Wiklander, Ljusne,
Illustratören och författaren Jens Ahlbom, Hudiksvall.
Ceremoni i Hölick.

2014
Stipendiat, 15 000 kr:
Peter Mörlin, Skådespelare, Norrala och Stockholm
Hedersbelönade:
Scenartisten och hembygsfrämjaren Barbro ”Lill-Babs” Svensson från Järvsö.
Lokalhistorikern Yngve Aronsson från Hudiksvall.
Eldsjälen bakom Hovra spelmansstämma och FärilarådetViveca Ståbi från Korskrogen.
Orkesterledaren för Hudik Big Band Nore Sundqvist i Hudiksvall.
Ceremoni på Stene Gård, Järvsö.

2015
Stipendiat 15 000 kr:
Robert Damberg, musikant, Njutånger
Hedersbelönade
Daven Xu, konstnär, Vallvik
Margareta Larsson, främjare av linväverikulturen och linspinneriet i Forsa
Charles Liljedahl, körledare och kantor, Bergsjö
Kerstin Svevar, författare och skrivarlärare, Bollnäs

Pristagare i Hälsinge Akademis skrivartävling för ungdom 15-20 år
Första pris:
Solina Lujinovic-Magnusson, Kilafors,3 000 kr
Delat pris, vardera 1 500 kr:
Lisa Nordahl,Bergvik
Elisabeth Sundin, Delsbo
Naba al Hajiyeh, Edsbyn
Ceremoni på Bergsjögården, Bergsjö.

2016
Stipendiat 15 000 kr:
Maja Li Härdelin, bildkonstnär, Delsbo
Hedersbelönade
Carl-Erik Tottie, föreläsare och jazzexpert, Njutånger
Gerd Engberg, kulturentreprenör, Hudiksvall
Åke Nätterö, lokalhistoriker, Bjuråker
Ceremoni på Avholmsberget, Bjuråker.

Hittills har under åren Hälsinge Akademi delat ut 36 stipendier till yngre konstnärer. Närmare 500 000 kr har kulturgruppen fördelat. 90 äldre kulturarbetare i landskapet har hedersbelönats med Hälsinge Akademis medalj och konstdiplom.

Kategorier som Hälsinge Akademi belönat 1989-2017: